Historia Szczepu

„16.11.1911 roku Stanisław Pigoń, działacz „Eleusis”, późniejszy profesor filologii polskiej uniwersytetu Jagiellońskiego zakłada Prokocimską Drużynę Skautową im ks. Stanisława Brzóski.
„Prokocim był zawsze jednym z najsilniejszych ośrodków ruchu harcerskiego w Podgórzu”. Tak napisano w wydanej przez Komendę Hufca Kraków-Podgórze w roku 1961 jednodniówce HARCERSTWO PODGÓRSKIE. Tak było przed rokiem 1961, a późniejsze lata dobitnie potwierdziły słuszność tego stwierdzenia.
Odkrywanie nieznanych dziejów harcerstwa na tym terenie, od powstania skautingu, było bardzo mocną stroną działalności Kręgu Seniorów 17 Drużyny Harcerzy. Krąg zorganizowany przy Towarzystwie Przyjaciół Prokocimia w latach 1995-2007 wydał 10 biuletynów „Na harcerskim szlaku”, w których znalazły się relacje dotyczące historii prokocimskiego harcerstwa. Autorami wspomnień byli działający tu w okresie przed i powojennym instruktorzy i harcerze. Po roku 1961 nastąpił znaczny wzrost aktywności harcerskiej na tym terenie. Należy uznać, że działające na tym terenie drużyny i szczepy są spadkobiercami tradycji sięgającej początków harcerstwa a ściślej ruchu skautingowego.
Obchody 100 Lecia Harcerstwa w 2010 roku, a przede wszystkim zorganizowany, z tej okazji, przez SPH wspaniały Koncert Galowy, Jubileuszowy Zlot Harcerstwa na krakowskich Błoniach, dały impuls, który, rok później, zaowocował zorganizowaniem imprez jubileuszowych w Prokocimiu. Pomysłodawcą był Druh hm Andrzej Słowik, instruktor Szczepu „Gwieździstego”. Na spotkaniu Kręgu Instruktorskiego „Watra” pomysł „został kupiony”. Zaproszono do współpracy przedstawicieli harcerskich środowisk z tego terenu.
Nasz szczep w 2014 roku obchodził 50-lecie. Funkcję komendanta szczepu przekazała druhna Patrycja Gołębiowska druhnie Annie Nowak. W 2019 roku obchodziliśmy 55-lecie i wtedy druhna Ania przekazała funkcję druhnie Dominice Moskal. Obecnie mamy 6 jednostek i prężnie się rozwijamy.

Kadra Szczepu

Dominika Moskal

Funkcja: komendantka szczepu
Stopień instruktorski: harcmistrzyni
Stopień harcerski: Harcerka Rzeczypospolitej
W harcerstwie od: 3 IX 2001 r.
Instruktorka od: 8 V 2010 r.
Kontakt: dominika.moskal@zhp.net.pl

Anna Pawłowska

Funkcja: zastępczyni komendantki szczepu
Stopień instruktorski: podharcmistrzyni
Stopień harcerski: Harcerka Rzeczypospolitej
W harcerstwie od: 1 IX 2014 r.
Instruktorka od: 8 VI 2018 r.
Kontakt: pawlowska.anna@zhp.net.pl